Placek jaglany

 Miało być regularnie i na bieżąco a zatem witamy! Co jakiś czas na naszym regale z książkami kucharskimi ląduje nowa pozycja. Niektóre są dziwne i nie chce nam się długo do nich zaglądać a niektóre są bardzo inspirujące. Już od dłuższego czasu taką inspirującą pozycją jest książka z przepisami dla dzieci z alergiami, którą dawno temu z ciekawości kupiliśmy w tesco. Jako, że nie ma u nas alergików, przekształcamy je na nasze potrzeby zastępując na przykład mąkę bezglutenową zwykłą albo zamienniki jajka kurzego zwykłym jajkiem. Kupiliśmy ją głównie jako źródło przepisów na dania z kaszą jaglaną, soczewicą, ciecierzycą bo do czasu pojawienia się M. i rozszerzania jego diety nie korzystaliśmy zbyt często z takich produktów. Dzisiejszy przepis jest wzorowany na przepisie ze wspomnianej książki - Przepisy na dania bez mleka, jajek, pszenicy i soi dla maluch alergików. Ch. Schäfer, B. Schaffer.
Składniki:
100 g kaszy jaglanej,
100 g mąki,
1,5 łyżeczki suchych drożdży,
1 łyżeczka cukru,
80ml mleka,
1 łyżka oleju rzepakowego,
2 łyżki suchej kaszy jaglanej do oprószenia,
opcjonalnie sól i przyprawy


Kaszę jaglaną wypłukać pod bieżącą wodą, namoczyć przez noc w 280ml przegotowanej wody. Rano podgrzewany kaszę na średnim ogniu przez 5minut.
W misce mieszamy mąkę z drożdżami i cukrem. Można dodać sól i przyprawy. My nie dodajemy. Ciepłą kaszę łączymy z mąką z drożdżami mikserem (w przepisie polecali końcówki do ubierania, my użyliśmy zwykłe do ubijania). Następnie dodajemy mleko i mieszany do uzyskania gęstej masy. Tak wyrobione ciasto odstawiamy na 40-50 minut do wyrośnięcia.
Po odstaniu rozgrzewamy łyżkę oleju na patelni z nieprzywierającą powłoką. Zwilżonymi dłońmi formujemy z ciasta placek o średnicy patelni (najlepiej 28cm). Na patelnie wysypujemy równomiernie łyżkę suchej kaszy i wykładamy placek, z wierzchu posypujemy drugą łyżką kaszy, przykrywamy pokrywką i smażymy na średnim ogniu przez 15 minut z każdej strony. Po usmażeniu wykładamy placek na kratkę do ostygnięcia.
Smacznego!Smacznego!

Komentarze