18. Przedświąteczne porządki

W wielu domach trwają zapewne generalne porządki przedświąteczne! Dzisiaj zebraliśmy kilka pomysłów jak sobie pomóc w przedświątecznych porządkach w kuchni!

Czyszczenie srebra:

 Srebrne sztućce i naczynia są ozdobą każdego stołu. Niestety, nawet nieużywane, ciemnieją i pokrywają się nieestetycznym nalotem. W sklepach jest wiele preparatów przeznaczonych do ich czyszczenia, ale - chociaż działają błyskawicznie - mogą też niszczyć srebrne przedmioty, a w dodatku często są toksyczne.

Lepiej więc zdać się na sprawdzone domowe sposoby. Są one nie tylko proste i niezawodne, ale także można mieć pewność, że nie zaszkodzą gościom przy stole i... środowisku naturalnemu.

- biała pasta do zębów - wystarczy nabrać odrobinę pasty na opuszki palców i wetrzeć w miejsca, które straciły blask.

- soda oczyszczona - robimy papkę z wody i sody, nakładamy na zaśniedziałe miejsce a po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą i polerujemy miękką ściereczką. W przypadku bardziej opornych zabrudzeń papkę z sody oczyszczonej można zostawić na srebrze przez godzinę przed spłukaniem.

- gorąca kąpiel z następujących składników :

1 litr wody
1 łyżka sody oczyszczonej

Wodę wlewamy do garnka, dodajemy sodę oczyszczoną, a na dnie rozkładamy arkusz folii aluminiowej. Następnie umieszczamy garnek na kuchence i doprowadzamy wodę do wrzenia.

Sztućce po kolei umieszczamy w gotującej się wodzie. W zależności od stopnia zabrudzenia trzeba je gotować od 15 sekund do 3 minut (najlepiej na bieżąco kontrolować ich wygląd i wyjmować w momencie, gdy są już czyste).

Wyczyszczone sztućce zostawiamy do ostygnięcia. Po wystudzeniu dokładnie je płuczemy w ciepłej wodzie i wycieramy papierowym ręcznikiem. Gotowe! Nasze srebrne sztućce znów wyglądają jak nowe!

Niedawno w Klanie ciocia Stasia czyściła srebra i podała swój przepis ale zapomnieliśmy :)


Czyszczenie mikrofalówki:

Słyszeliśmy o różnych sposobach np. z wykorzystaniem octu. My wolimy jednak sok z cytryny. Do szklanki, którą można włożyć do mikrofali, wlewamy 100ml wody, wyciskamy do szklanki sok z ćwiartki cytryny i włączamy mikrofalówkę na tryb gotowania wody. Po zakończeniu pracy, wyciągamy szklankę i przecieramy wnętrze mikrofalówki ręcznikiem papierowym. W miarę potrzeby czynność powtarzamy.  
 
Czyszczenie przypalonych garnków:
 
Przypalone naczynia aluminiowe. Pokrój cebulę w krążki, wrzuć do garnka lub na patelnię, zalej gorącą wodą i zagotuj.

Przypalony naczynia emaliowane. Przypalenia zalej wodą lub - w przypadku silnie zaschniętych resztek jedzenia - octem spirytusowym. Ważne, aby cała ich powierzchnia była zakryta. Następnie nasyp kilka łyżek soli, dokładnie wymieszaj i pozostaw na noc. Rano sprawdź, czy przypalenia uda się wyszorować za pomocą gąbki. Jeżeli nie, to zagotuj płyn, doprowadzając go do wrzenia. Po ostudzeniu wylej go, a potem dokładnie wyszoruj i wypłucz naczynie.

Przypalone naczynia żaroodporne. Wyszoruj mieszanką soli gruboziarnistej i octu spirytusowego. Dokładnie wypłucz.

Przypalony naczynia żeliwne. Do garnka czy patelni wlej tyle wody, aby zakryła przypalenia, a następnie wsyp 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej i zagotuj, doprowadzając do wrzenia. Kiedy woda przestygnie wyszoruj dno i dokładnie wypłucz.

W przypadku silnych przypaleń opisane zabiegi należy powtórzyć 2-3 razy.


Czajnik bezprzewodowy bez kamienia:

Do czajnika wlewamy szklankę wody i szklankę octu, zagotowujemy. W miarę możliwości lepiej zrobić to na dworze, ponieważ zapach octu będzie się bardzo długo unosił w kuchni. Należy stosować proporcję 1:1 ale  najlepiej nie wlewać zbyt dużo płynu do czajnika, ponieważ może wykipieć!

Udrażnianie odpływu kuchennego:

Robimy roztwór z 50ml octu oraz 4 łyżek sody oczyszczonej, wlewamy do odpływu. Możemy następnie zalać odpływ wrzątkiem.


Komentarze