15. Szopka bożonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowa to najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajenki betlejemskiej w noc narodzin Pana Jezusa. Szopka ma najczęściej postać właśnie stajenki jednak można też spotkać groty lub jaskinie. W szopce znajdziemy postaci Świętej rodziny, aniołów, Trzech Mędrców, pasterzy oraz bydło. Nad szopką widnieje Gwiazda Betlejemska. 

 
Szopki spotkać można w kościołach, w których stoją do 6 stycznia (Trzech Króli) lub 2 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej). Poza tradycyjnymi szopkami można spotkać szopki zawierające ruchome figurki. Czasami szopki są tak duże i zawierają tak wielkie bogactwo symboliczne i zabytkowe, że są na stałe elementem wystroju świątyni. Jest tak np. w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Często spotkać można tzw. żywe szopki stojące w centrum miasta lub nieopodal kościoła, w których figury bydła zastąpione są przez żywe zwierzęta.


W wielu miastach odbywają się konkursy na wykonanie najpiękniejszej szopki bożonarodzeniowej. Najbardziej znany jest Konkurs na Najpiękniejsza Szopkę Krakowską.


 A Wy jakie szopki najbardziej lubicie? Jakie szopki można spotkać w Waszych miastach czy kościołach?

Komentarze