Chałka

 Jeżeli macie w domu drożdże to macie składniki na chałkę. Dobra chałka potrzebuje czasu na wyrastanie. Trudno jednak o to byśmy wygospodarowali dobre 6 godzin na chałkę która zniknie w mniej niż godzinę. Nasz przepis potrzebuje połowę tego czasu na to by wjechać na stół.


 

Składniki

400 ml mleka
2 łyżki cukru
30 g drożdży
łyżeczka soli
100 g masła
600 g mąki

jajko
łyżeczka mleka
cukier trzcinowy

Mleko podgrzewamy do ok 37 stopni. Do mleka wsypujemy cukier, mieszamy aby cukier się rozpuścił. Do mleka z cukrem dodajemy pokruszone drożdże, mieszamy aby się rozpuściły i ostawiamy na ok 15 minut. W tym czasie rozpuszczamy masło, dodajemy do niego sól.
Odmierzamy potrzebną ilość mąki (możemy od razu ją dodać do misy miksera - jeżeli macie dobry mikser, możecie ugnieść hakami ciasto na chałkę - to najlepsze rozwiązanie).

 Kiedy widzimy, że nasz rozczyn pracuje (zrobi się na nim piana) dolewamy masło. Musi być ostudzone albo w temp ok 37. Bądźcie blisko miski z mąką bo często się zdarza, że taka mikstura wręcz wykipi wam z miski ;).

Dodajemy zatem rozczyn z masłem do mąki i ugniatamy gładkie ciasto kilka minut. Następnie przekładamy ciasto do miski wysmarowanej olejem i pozostawiamy na dobre 2h. Po tym czasie "wylewamy" nasze ciasto na stolnice. Dzielimy na dwie części. Każdą z tych części dzielimy na trzy kolejne części i formujemy długie wałeczki (ok 40cm). Z trzech wałeczków zaplatamy warkocze i przekładamy dwie chałki na blaszkę wyłożoną papierem. 

 


 

Pozostawiamy chałki do wyrastania na ok 30-40minut pod ściereczką. Chwilę przed upływem tego czasu włączamy piekarnik na 180 st. góra-dół. 


 


Chałki smarujemy jajkiem rozmieszanym z mlekiem. Posypujemy ją potem brązowym cukrem.
Pieczemy w piekarniku 20-30minut (do zarumienienia).

Smacznego!

Komentarze